Pandemi Sonrası Alınan Kilolara Dikkat

Obezite, kilo almaya, doku stresine ve disfonksiyonuna kapı aralayan metabolik bozukluklara meydan veren enerji balansı bozulması olarak tanımlanır. Bu, obezitenin yanlızca aşırı şişman olmakla kalmadığı, bu arada aşırı şişman olmanın beden sağlığınız üzerindeki negatif tesirinin bulunduğu mananına gelir.

Bu negatif etkilerden biri, bağışıklık düzeneğinin lenfoid ve nötrofil hattı ismi verilen işlevindeki bozulmadır. Şunlar, bağışıklık sistemini savunmak için normal dokudan enfeksiyonu açığa çıkaran ve korunarak dengede tutulması lüzumlenen hücrelerdir.

Bağışıklık sistemindeki bu balanssızlık ve normal dokunun süreğen irini, obezitesi olan kişileri rahatsızlığa yakalanma rizikosu yüksek olan takımın içerisine dahil eder. Obezite rehabilitasyonu için ilk olarak bireyin beden kitle indeksinin 35’in üstünde olması ve yanında diyabet, tansiyon, uyku apnesi gibi sıhhat meseleleri da yaşıyor olması gerekir.

Obezite neden bulunduğu bu hastalıklar sebebi ile hayati riziko taşımaktadır. Obezite cerrahisine hüküm verilmeden evvel hastanın diyet ve egzersiz eksperleri eşliğinde çok sayıda sefer kilo vermeyi denemiş olması ve başarısız olması gerekir.

Eğer hasta bütün denemelerine karşı aşırı kilolarından kurtulamıyorsa, verilen birkaç kiloyu da derhal geri alıyorsa ve yaşadığı sıhhat meseleleri hasta yönünden hayati riziko oluşturuyorsa cerrahi tedaviye başvuruluyor.

Obezite tedavisinde cerrahi tekniklerin yapılabilmesi için bireyin genel sıhhat durumunun ameliyata makul olması gerekir. Bunun için hasta muhtelif tahlil ve tetkiklerden geçirilir. Çıkan neticelerin uygunluğuna göre bariatrik cerrahi tekniklerden birisine hüküm verilebilir. Bu tekniklerin arasında en sıklıkla seçenek edileni tüp mide operasyonu şeklinde de malum laparoskopik sleeve gastrektomidir. Ayrıca laparoskopik gastrik bypass, duodenal switch, biliopankreatik diversiyon (BPD) gibi yöntemler de uygulanabilir.

Obezite ameliyatları son zamanlarda kapalı yöntem başka bir deyişle laparoskopik yöntemle gerçekleştirilir. Bu operasyonlar ile aşırı kilo meselesi olan insanların mide hacmi küçültülerek açlık hissi oluşması kısıtlanır ve midenin emilim düzeyi azaltılır. Böylece bireyin derli toplu tek şeklinde kilo sunarak obeziteden ve obezitenin yol açtığı hastalıklardan kurtulması sağlanır.

Bilgioku.net Yönetim

deneme açıklama

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.