Ömrü Uzatan Sebzeler

Sebzelerin kuvveti adına! İnsan DNA’sını direk etkileyen ve pozitif istikamette ilerleten sebzeler olduğunu ifade eden Diyetisyen Buyruğa Uzun, yaşam kurtaran bu 7 sebzeyi beslenmenize kattığınızda yaşam sürenizin de uzayacağını belirtiyor. Hangimiz istemez ki henüz uzun ve sıhhatli tek hayatımız olsun. Sevdiklerimiz ve kendimiz sıhhat yönünden henüz kalifiye tek hayat sürmek istiyorsanız beslenmemize de itina göstermeliyiz.
Hücre tahribatını engel olan gıdalar var
Pazı, karalahana, lahana ve başka yapraklı sebzeler yiyebileceğiniz en besleyici besinlerdir. Bu sebzeler A,B,K ve başka vitaminler, esansiyel minerallerden kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum ve hücre tahribatını engel olan antioksidan yönünden zengindirler. Bu yiyecekleri beslenme düzeninizde çoğunluklu olarak tüketmeye başlarsanız, hücre tahribatı engelleyecektir. Bu gün insanoğlunun hayatındaki en ehemmiyetli sıhhat sorunları hücre deformasyonuyla ilgilidir.
Damar sertleşmesine yeşil yapraklı sebzeler
Yeşil yapraklı sebzeler damar sertleşmesini önler ve kalp hastalıklarıyla irtibatlı inflamasyonu azaltan tabii bileşik olan fitokimyasalları içerir. Yeşil yapraklılar vitamin, mineral, antioksidan ve fitokimyasalların etkisini arttıracak kombinasyonlar yaparak hücrelerin toksinlerden arınmasına, DNA’nın serbest radikaller doğrulusunda hasar almasını engellemeye ve böylelikle kanser hücrelerinin çoğalmasını ve oluşmasını engellemede yardımcıdır. Bu bağlamda hayatımıza daha fazla yeşil yapraklı sebzelerden meydana gelen salatayı kattığımızda doğallıkla ilerleyen tek savunma yaratırız. Sebzelerin gücünü kullanmayı öğrenmeliyiz.
Yeşilin kuvveti Alzheimer riskine de karşı
Yeşil yapraklı nebatlar ayrı olarak beden doğrulusunda nitrit oksite çevrilen tabii nitrat kaynağıdır. Nitrit oksit insan metabolizması için vazgeçilmezdir. Gaz kan basıncını düşüren nitrit oksit, kan akışını destekler. Yaşınıza göre az nitrik oksit üretmektesiniz. 40 yaştan ardından bu düzey yarıya düşmektedir. Beden mekanizmasının derli toplu çalışabilmesi için daha fazla nitratlı gıda tüketmek gerekir. Yeşil yapraklı nebatlar mental berraklığı arttırmakta, depresyonu önlemekte ve Alzheimer gibi hastalıkların tehlikesini azaltmaktadır. Diğer yandan yeşil yapraklı nebatlar sindirimi hızlandırmakta ve bireyi tok tutmaktadır. Kalorisi ve karbonhidrat muhtevaları düşüktür böylelikle istenilen miktarda tüketilebilir.
İŞTE 7 MUCİZE BİTKİ…
1- Kansere karşı pazı
Bu nebat en bilindik iki antioksidan için kaynaktır: Syringic asit ve kaempferol. Evvel karbonhidratları kolay şekere dönüştüren enzimi inhibe ederek kan şekerini düzenlemede yardımcıdır. Kansere neden olan toksinlerden başka hücreleri korur, inflamasyonu azaltmaktadır, kalp hastalığı, diyabet ve başka süreğen hastalıkların tehlikesini azaltır.
Yapacağınız sandviçlerin ya da wrapların içerisinde pazı seçtiğimizde kalori alımını güvene alırken antioksidan alımımızı arttırmış oluruz. Pazı pişirmenin de tek yöntemi olması gerekir. Yaprakları kökünden net, soğukken sandviçinizi kinoa, esmer pirinç, keçi peyniri, ızgara tavuk, tatlı patates, domates ve başka sebzelerle doldurun ya da pazı kökünü sarımsak ve zeytinyağıyla soteleyin. Yaprakları, kuş üzümünü, çam fıstığını ekleyin, birkaç dakika pişirip servis edin.
2- Gençleştirici gıda sarımsak
Sarımsak; 33 tür kükürt bileşiği, 17 tür aminoasit, flavonoidler, çinko, magnezyum, kalsiyum, A vitamini, B ve C vitaminleri içermektedir. Sarımsak kendisinde barındıdığı antioksidanlar ile sigaranın, kirlenmiş havanın ve muhtelif kimyasalların bedene verilen zararı dokunabilecek etkilerin giderilmesi ve vücuttan toplanan toksinlerin atılmasına yardımcıdır. Ayrı olarak kan yağlarını azaltan, kan pıhtılaşmasını engel olan, tansiyon düşüren, kan damarlarını koruyan antioksidan, antimikrobiyal, antiviral ve antiparazitiktir.
Son uygulanan çalışmalarda sarımsağın genlerimizi etkilediği bulunmuştur. Bu özelliğiyle epigenetik tek gıda olan sarımsak DNA diziliminde hücre yıkımını engel olarak yaşlanmayı geciktirmektedir. Tabii yaşamda yaşanan gerilim, elem, hareket etmemezlik hücre yıkımını arttırmaktadır. Tüketilen sarımsakla bu felaket azalmaktadır.
3- Diyabete karşı brokoli
Brokoli, yüksek seviyede ilk olarak A ve C vitamini olmak suretiyle yüksek düzeylerde vitamin, lif, potasyum ve kalsiyum içermektedir, yapısındaki sülforafen fitokimyasalları ile yüksek kan şekerinin damar çeperleri ve doku hasarına yönelik oluşturduğu hasarları azaltabilir. Buna ek olarak diyabetin verilen zararı azaltmada epey etkilidir.
Göz sıhhati için ihtiyaç duyulan olan lutein ve zeaxantin istikametinden zengindir. Brokolinin maküler yozlaşma, katarakt gibi göz hastalıklarında pozitif tesirinin olabileceğine değin incelemeler bulunmaktadır. Bu muhtevası ile diyabetin gelişen safhalarında göze verilen zararı azaltmada epey faydalı olacaktır. Brokoliden en iyi faydayı alabilmek istiyorsak buharda hafif pişiriniz. Bu sebzeden maksimum yarar sağlamak için çiğ olarak seçenek edilebilir.
4- Kara lahana kanserden korunmaya yardımcı
Diğer yeşil yapraklılar gibi Karadeniz’de yeşeren ve en çok sarfedilen sebze kara lahana midenin asidini en iyi bağlayan sebzedir. Kolesterolün butonuna ve kanserden savunmaya yardımcı olur. Kara lahana ayrı olarak bedenin toksinlerden savunma sistemini de besleyici fitokimyasalları içerir. Yenmeden evvel haşlanması ve sarımsak, limon suyu ile tüketilmesi tavsiye edilir.
5- Kan hücrelerini çoğaltmak için Çin lahanası
Kas yapımında ve kan basıncının düşük kalmasında yardımcı potasyum yönünden varlıklı olan Çin lahanasını ülkemizde rahatlıkla bulanabilir. Bu mucize sebzeyi sofralarımıza taşımamız gerekir. Beyaz kan hücrelerinin aktivitesini çoğaltarak beden bağışıklık sistemini güçlendirmeye, zehirli madde atımına yardımcı A vitamini yönünden de zengindir. Susam yağı, tavuk eti ve sebze ile karışık tüketilebilir.
6- Sebzelerin kralı lahana
Glukozinolat, kampferol gibi kansere karşı muharebe eden bileşikleri sahibi olan, kalp rahatsızlıkları tehlikesini azaltan, kan şekerini düşüren, kemikleri güçlendiren ve inflamasyonu engel olan baş sebzelerdendir. Sebzelerin kralı sanki lahanadır. Göz hastalıklarını engel olan lutein ve zeaxanthin antioksidanları kendisinde barındıdığı için defa önemlidir. Lahanayı doğranmış soğan ile zeytinyağında soteleyerek ve sebze ilave ederek pişirmek en sıhhatli pişirme şeklidir.
7- 2 ayda tere ile kanser tehlikesini yüzde 10 azaltın!
Tere kürüyle mucizenin kapılarını aralayabilirsiniz. Bu sebze günlük K vitamini gereksinimini karşılar. K vitamini kanın pıhtılaşmasında, arter etrafında plak oluşumunu engellemede, artirit konusunda süreğen hastalıkları önlemede görevlidir. Her sabah tere tüketilirse iki ay süresince, şahıs DNA tahribatını engel olabilir, kanser tehlikesini ve trigliserid düzeyini yüzde 10’a kadar düşürebilir.

Bilgioku.net Yönetim

deneme açıklama

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın